Żylaki w ciąży – przyczyny i zagrożenia

14 marca 2022

Zmiany hormonalne sprzyjają powstawaniu żylaków, co sprawia, że kobiety ciężarne mogą znaleźć się w grupie ryzyka. Ryzyko to wzrasta, kiedy problemy żylne pojawiały się już przed ciążą, a także gdy występuje nadwaga/otyłość lub zbyt szybki wzrost wagi podczas ciąży. Bardzo duże znaczenie mają także predyspozycje genetyczne. Żylaki w ciąży są coraz częstym problemem i budzą wiele niepokoju u przyszłych mam.

Przyczyny:

  • powiększanie się macicy powoduje ucisk na żyły w miednicy
  • wzrasta ciśnienie w żyłach kończyn dolnych
  • zwiększa się objętość krwi
  • włókna mięśniowe ścian żył rozluźniają się
  • sprężystość żył się zmniejsza

Od 2 trymestru ciąży (wraz ze wzrostem obwodu brzucha) krew może zacząć zalegać w żyłach kończyn dolnych, powodując ich puchnięcie i bolesność. W czasie ciąży krzepliwość krwi się zwiększa, co może prowadzić między innymi do zakrzepicy.

Warto udać się do flebologa, kiedy zaczyna pojawiać się uczucie ciężkości nóg, bolesność, obrzęki, swędzenie (zwłaszcza łydek)!

Nie należy także bagatelizować częstych skurczy łydek i uczucia mrowienia. Nawet małe, niepozorne pajączki mogą prowadzić do powikłań. U kobiet ciężarnych często pojawiają się tzw. telangiektazje piorunujące (duże, wypukłe, bolesne pajączki). Im szybciej Pacjentka podda się diagnostyce, tym szybciej będziemy w stanie zminimalizować ryzyko.

Post navigation