Najczęściej zadawane pytania
Ile trwa wizyta/badanie/zabieg?
Konsultacja wraz z USG Dopplerem trwa zazwyczaj około 30 minut. Czas trwania zabiegów liczy się w zależności od rodzaju zabiegu. Na przykład: skleroterapia/echoskleroterapia trwa około 30 minut, zabieg EVRF/EVLT około 1,5h, zabieg sclerosafe/flebogrif/skleroterapia cewnikowa około 1h.
Czym zajmuje się flebolog? A czym chirurg naczyniowy?
Flebolodzy zajmują się diagnostyką i leczeniem niewydolności żylnej - wykonują zabiegi małoinwazyjne. Chirurdzy naczyniowi zajmują się głównie diagnostyką i leczeniem tętnic - wykonują operacje. Chirurg naczyniowy może być też flebologiem.
Jaki jest czas oczekiwania na wizytę/zabieg?
Czas oczekiwania jest zależny od tego, jakie w danym momencie jest zainteresowanie. W okresie letnim zazwyczaj nie wykonuje się zabiegów, więc nasi lekarze mają więcej miejsc na konsultacje.
Czy można być w ciąży podczas badania/zabiegu?
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania żadnego USG, poza USG żył miednicy. Pacjentki, które przekroczyły 5 miesiąc ciąży nie mogą mieć wykonywanych badań dopochwowych. W tej sytuacji USG żył miednicy może być wykonywane najszybciej 3 miesiące po porodzie. Jeśli chodzi o USG Doppler żył - jest to nawet wskazane, aby wykonywać je w czasie ciąży, ponieważ Pacjentki są wtedy bardziej narażone na problemy żylne. Podczas badania proktologicznego Pacjentka nie może być w ciąży. Podczas żadnego z wykonywanych u nas zabiegów nie można być w ciąży, w czasie karmienia piersią wykonywanie większości zabiegów także jest odradzane. W przypadku zabiegów chirurgicznych zabieg może być wykonany pod warunkiem, że Pacjentka zrobi przerwę w karmieniu (minimum 48h). Najlepiej natomiast decydować się na zabiegi po okresie karmienia.
Czy USG/zabiegi są bolesne?
USG nie jest bolesne – polega na przykładaniu głowicy w badane miejsce. Jeśli chodzi o USG Doppler żył kończyn dolnych, lekarz musi w niektórych miejscach mocniej przycisnąć głowicę, ale nadal nie należy nazywać badania bolesnym. W przypadku zabiegów jest to kwestia indywidualna, ale nasi lekarze robią wszystko, aby czuli się Państwo komfortowo i każdy zabieg przebiegał bezboleśnie w przyjemnej atmosferze. Zazwyczaj zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a zabiegi chirurgiczne dodatkowo w towarzystwie anestezjologa, który stosuje sedację.
Ile zabiegów trzeba wykonać?
W przypadku zabiegów np. skleroterapii może okazać się, że jeden zabieg nie wystarczy. Nasi specjaliści przy kwalifikacji do zabiegu zawsze informują ile mniej więcej zabiegów będzie potrzebnych – jest to zależne między innymi od ilości zmian na nogach i tego jak żyły będą reagować na lek. Podczas jednego zabiegu lekarz zawsze podaje taką ilość leku, aby było to bezpieczne dla Pacjenta, a zarazem jak najbardziej skuteczne. W przypadku zabiegów chirurgicznych takich jak EVRF lub EVLT jeden zabieg jest wystarczający. Często konieczne jest uzupełnienie zabiegów chirurgicznych zabiegami skleroterapii lub echoskleroterapii. Mamy bardzo dużo możliwych opcji leczenia, w zależności od tego co wyjdzie na badaniu żył, Pacjent po pierwszej wizycie jest wyczerpująco poinformowany jak będzie wyglądało leczenie.
Ile czasu po zabiegu trzeba nosić pończochę?
W zależności od zaleceń lekarza, pończochę po zabiegu nosi się do czasu wizyty kontrolnej, na której lekarz informuje pacjenta jak długo należy ją później nosić. Długość noszenia pończochy zależy także od tego, ile zabiegów będzie wykonywanych. Z każdym kolejnym zabiegiem czas noszenia pończochy się wydłuża. Średni czas noszenia pończochy po zabiegu to około 1-2 miesiące.
Czy po zabiegu można prowadzić auto?
Po większości zabiegów od razu po wyjściu z gabinetu należy zrobić spacer (około 1h). Po spacerze można prowadzić auto, natomiast nie może to być długa podróż. Po zabiegach chirurgicznych nie można prowadzić samochodu, w przypadku jeśli anestezjolog stosował sedację.
Czy podczas badań/zabiegów można mieć miesiączkę?
Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wykonywanych u nas badań, ani zabiegów. Wyjątkiem jest USG żył miednicy, podczas którego Pacjentka może odczuwać dyskomfort. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, na pierwszym miejscu stawiamy komfort Pacjentów.
Po jakim czasie umówić się na kontrolę?
Wizyty kontrolne w przypadku skleroterapii/echoskleroterapii/sclerosafe/skleroterapii cewnikowej/flebogrifu umawiamy po około 4 tygodniach od zabiegu. Jest to też zależne od zaleceń lekarza. Wizyty kontrolne w przypadku zabiegów chirurgicznych: - Pierwsza wizyta jest po niecałym tygodniu od zabiegu, - Druga wizyta jest po około miesiącu od zabiegu. Zachęcamy także do skorzystania z kontroli po roku, aby lekarz mógł zobaczyć dokładny efekt zabiegu.
Czy trzeba się jakoś przygotowywać na późniejszą podróż samolotem/samochodem?
Przede wszystkim należy nosić produkty uciskowe i tyczy się to także osób, które nie mają żylaków, profilaktyka jest bardzo istotna – zdecydowanie zwiększy to komfort podróży. Podczas dłuższych podróży ważne są także przystanki i spacerowanie, aby pobudzić układ krwionośny.
Czy po zabiegu można uprawiać sport?
Sport to zdrowie, więc jak najbardziej. Należy natomiast pamiętać, aby się nie przeciążać. Po zabiegach nie można dźwigać ani skakać, więc aktywności z tym związane należy przełożyć na czas po wygojeniu się żył. Z pływania początkowo także trzeba będzie zrezygnować, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia wkłuć. Ważna informacja – uprawianie sportów nie zwalnia z noszenia pończochy uciskowej.
Czy po zabiegu można lecieć samolotem?
Po zabiegach z reguły nie można latać samolotem przez 7-10 dni.
Czy po zabiegu można się opalać?
Po zabiegach nie można się opalać. Przede wszystkim Pacjent powinien nosić pończochę. Z opalania należy zrezygnować przez około 3 miesiące od zabiegu, aby uniknąć przebarwień.
Czy po zabiegu można pić alkohol?
Zalecamy, aby nie pić alkoholu przez co najmniej dobę po zabiegu.
Czy można płacić kartą?
Tak, można płacić kartą.